30-03-2018
Wielkanoc 2018!

22-12-2017
Boże Narodzenie 2017!

13-04-2017
Wielkanoc 2017!

24-12-2016
Boże Narodzenie 2016!

22-06-2016
Koncert w Kościele Mariackim

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".
Jan Paweł II

Słowa Jana Pawła II jak zawsze w najlepszy sposób wyrażają jego przesłanie, jakim kieruje się w swej działalności Fundacja Jego imienia....
Za nami kolejny, czwarty już Koncert Charytatywny Fundacji im. Karola Wojtyły. Koncert tym razem odbył się w niezwykle gościnnych progach naszego parafialnego Kościoła Mariackiego. Gospodarz świątyni, ksiądz dziekan Andrzej Suchoń przywitał zgromadzonych licznie gości wspominając postać jego poprzednika, błogosławionego księdza Emila Szramka. Zapewniał, że nasz święty patron byłby dumny widząc swoich parafian wspierających tak piękne dzieło. Dziękował założycielom Fundacji im. Karola Wojtyły, państwu Barbarze i Antoniemu Salamon za to, że stworzyli przestrzeń, w której ludzie o wielkich sercach mogą kontynuować działania ks. Emila Szramka, który całe swoje życie wspierał młodzież w jej drodze ku nauce Chrystusa. Sam, jako młody człowiek doświadczył pomocy finansowej, dzięki której mógł się kształcić, stąd dzieło Fundacji byłoby mu dziś na pewno bliskie.
Po tych pięknych słowach naszymi sercami zawładnęli wspaniali artyści - Katarzyna Ćwiek ( mezzosopran ), Kamila Nowak (sopran), Ewa Biegas (sopran), Grzegorz Biegas ( fortepian) oraz Roman Widaszek ( klarnet). Większość z nich związana jest niezwykle blisko z naszą szkołą , wszyscy dzieląc się swoim talentem okazali ogromne serce i życzliwość szkole i Fundacji, za co jesteśmy wdzięczni. Koncert poprowadziła pani Alicja Przytuła, która w piękny sposób wprowadziła publiczność w świat muzyki klasycznej.
Wszystkim, którzy wsparli dzieło Fundacji serdecznie dziękujemy. Dzięki Państwa hojności udało się zebrać kwotę 940 zł, która w całości zostanie przeznaczona na stypendia dla młodzieży Zespołu Katolickich Szkół Ogólnokształcących im. bł. ks. Emila Szramka.
Już dziś zapraszamy serdecznie na kolejny koncert, który będzie jednocześnie okazją do świętowania jubileuszu 10 – lecia Fundacji im. Karola Wojtyły.

Dorota Delawska

26-03-2016
Wielkanoc 2016!

05-02-2016
Zmiany w Regulaminie

W dniu 1 lutego 2016 r. miało miejsce zebranie Rady Fundacji im. Karola Wojtyły. Prezes Fundacji, Pani Dorota Delawska złożyła sprawozdanie z działalności Fundacji za ubiegły rok oraz przedstawiła plan działań na bieżący rok. W szczególności zwróciła uwagę na konieczne zmiany w Regulaminie przyznawania stypendiów. Zaproponowane zmiany zostały zaakceptowane. Obowiązująca po zmianach treść Regulaminu do wglądu na stronie Fundacji w zakładce Regulamin.

31-12-2015
Jubileuszowy 2016!

Całej społeczności ZKSO, stypendystom, ich Rodzicom, sponsorom i wszystkim wspierającym Fundację, życzymy pomyślnego 2016 roku, niech ten wyjątkowy Rok Święty Miłosierdzia Bożego będzie dla Was czasem szczególnych łask Boga Ojca każdego dnia jubileuszowego roku KLO!

02-06-2015
Kolejny Koncert Charytatywny Fundacji im. Karola Wojtyły już za nami.....

Już po raz trzeci z inicjatywy Fundacji im. Karola Wojtyły odbył się w kościele pw. Piotra i Pawła Koncert Charytatywny, podczas którego przybyli goście mieli okazję wysłuchać wspaniałej uczty muzycznej a jednocześnie wesprzeć finansowo dzieło Fundacji. Była to wyjątkowa majowa niedziela– Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, o czym w słowach powitania nawiązał gospodarz świątynie ks. Andrzej Nowicki. Wspomniał przy tym słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który podczas pielgrzymki do Polski wołał „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi.. tej Ziemi!” Postać Ojca Świętego, patrona Fundacji stała się przewodnikiem duchowym zgromadzonych na koncercie melomanów. Jego obecność towarzyszyła nam podczas całego koncertu a najsilniejszym jej akcentem był jego finał.... wspólne wykonanie Barki – ukochanej pieśni Ojca Świętego. Całość koncertu w pięknym stylu poprowadziła p. Ewa Kafel, dyrektor Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”. Przybliżyła postacie artystów i historię powstania wykonywanych przez nich dzieł, jak również cel i zakres działalności Fundacji na Rzecz Szkół Katolickich im. Karola Wojtyły.
Wykonawcy, którzy wystąpili przed zgromadzoną publicznością to wyjątkowi artyści związani ze Śląskiem, ale i nie tylko... Wystąpił dla nas KRAKOWSKI KWINTET DĘTY, zespół, który tworzą członkowie Krakowskiego Tria Stroikowego - Marek Mleczko oboista, Roman Widaszek klarnecista, Paweł Solecki fagocista oraz flecistka Katarzyna Kurowska-Mleczko i waltornista Tadeusz Tomaszewski - laureaci konkursów krajowych i międzynarodowych, którzy przejawiają swą aktywność artystyczną w grze orkiestrowej, kameralnej i solowej.
Członkowie Kwintetu są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Swoim występem koncert uświetnił również CHÓR KAMERALNY SANTARELLO, wraz ze swoją wspaniałą dyrygentką Iwoną Bańską.
W programie koncertu znalazły się popularne i lubiane dzieła muzyki sakralnej jak i popularnej – obok utworów takich jak N. Kedrowa Pater noster czy też L. Halmosa – Jubilate Deo usłyszeliśmy utwór E. Morricone – Gabriel’s oboe czy też G. Younga – Alleluja.
Na zakończenie tego wielkiego artystycznego wydarzenia głos zabrała p. Barbara Salamon przedstawiając nowego prezesa Fundacji, Dorotę Delawską i jednocześnie dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia.
W tym miejscu chciałabym raz jeszcze podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wsparli dzieło Fundacji im. Karola Wojtyły – księdzu proboszczowi Andrzejowi Nowickiemu za dużą cierpliwość i serdeczną gościnę, pani Ewie Kafel, za niezwykłe profesjonalne poprowadzenie Koncertu i przede wszystkim artystom, którzy zgodzili się swym niewątpliwym talentem nasz koncert uświetnić. Jesteśmy szczęśliwi, że wokół mamy tak wspaniałych Przyjaciół!!
Równie gorące i serdeczne „Bóg zapłać” należy się również wszystkim tym, którzy w to niedzielne popołudnie odwiedzili kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz przekazali dar swojego serca na wspomniany szczytny cel. Dzięki Waszej życzliwości, drodzy Przyjaciele Fundacji, zebraliśmy 1600 zł, które przeznaczymy na naszą działalność statutową, czyli wsparcie młodych zdolnych ludzi na drodze ich rozwoju i nauki. To dzięki Wam działalność Fundacji, mając szansę realizować swoją misję, staje się rzeczywiście najpiękniejszym pomnikiem Ojca Świętego i Jego wielkiej idei.
Dziękujemy pięknie!!!

Dorota Delawska


12-05-2015
Zaproszenie na III Koncert charytatywny

02-04-2015
Wielkanoc 2015

 

Stypendystom, ich Rodzicom, sponsorom
i wszystkim wspierającym Fundację, życzymy radosnego przeżywania
Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

20-03-2015
Zmiany we władzach fundacji

W dniu 24 lutego 2015 odbyło się walne zebranie Fundacji im. Karola Wojtyły, na którym przyjęto rezygnację pani Barbary Salamon z funkcji prezesa i powołano w to miejsce panią Dorotę Delawską. Równocześnie w miejsce pani Doroty Delawskiej w skład Komisji Rewizyjnej powołano pana Jerzego Skrypko.
Aktualne władze Fundacji to:

 • Zarząd:
  • Dorota Delawska – prezes
  • Antoni Salamon – wiceprezes
  • Agnieszka Paruzel – sekretarz
 • Komisja Rewizyjna:
  • Jerzy Skrypko – przewodniczący
  • Maria Janusz – członek
  • Patrycja Grzegorczyk – członek
 • Rada Fundacji:
  • Bożena Kurzeja – przewodnicząca
  • Bronisława Szweda
  • Ks. Andrzej Kołek
  • Bogusław Wójcik
  • Barbara Salamon

24-12-2014
Boże Narodzenie 2014

Naszym stypendystom, ich Rodzicom, sponsorom i wszystkim wspierającym Fundację, życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia, niech bożonarodzeniowa radość i nadzieja rodzi się na nowo w każdym dniu Waszego Nowego Roku!

17-06-2014
Damy i huzary w Malarni

Gratulujemy !
17 czerwca br. o godz.18.00 na scenie w Malarni Teatru Śląskiego mieliśmy okazję zobaczyć nie lada przedstawienie - "Damy i huzary" Aleksandra Fredry w wykonaniu grupy teatralnej KLOsz, czyli młodzieży z Zespołu szkół Katolickich nr 1 w Katowicach.

Można śmiało powiedzieć, że włożony trud i praca nie poszły na marne. Uczniowie pod kierunkiem reżysera, pana Piotra Janiszewskiego zrobili ogromne postępy. Opanowanie roli, swoboda sceniczna, ruch i pewność siebie złożyły się na niepowtarzalny efekt. Za walor należy też uznać oszczędność rekwizytów i kostiumów oraz skromny, lecz niezastąpiony akompaniament muzyczny Gosi Ruseckiej.

Mam nadzieję, że każda z osób obecna tego dnia w Malarni na spektaklu wyszła usatysfakcjonowana, zwłaszcza, że była to jedyna okazja zobaczyć w głównej roli księdza, kapelana szkoły - Marcina Ditricha.

Cenna inicjatywa , której patronuje szkoła, jak i Fundacja na Rzecz Szkół Katolickich, już po raz kolejny zakończyła się sukcesem. Obecni rodzice, dziadkowie, przyjaciele i znajomi naszych uczniów mieli też okazję usłyszeć o idei fundacji i jej potrzebach oraz zakupić drobny upominek na kiermaszu, z którego dochód przeznaczany jest na fundusz stypendialny.

Agnieszka Paruzel

09-06-2014
Kanonizacja papieży

„Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych Braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.

Słowa te wybrzmiały na Placu świętego Piotra w Watykanie w niedzielę 27 kwietnia br, kiedy to podczas uroczystej Mszy beatyfikacyjnej dwaj papieże – Jan XXIII i Jan Paweł II zostali ogłoszeni świętymi. Od tego dnia minął już przeszło miesiąc a my wciąż trwamy w wielkiej radości i dumie płynącej z faktu, że Wielki Polak – Jan Paweł II ogłoszony został świętym. Jest to ogromne szczęście, że tak bliski wszystkim Polakom człowiek został naszym pośrednikiem w modlitwach i prośbach zanoszonych do Boga Ojca. Jest to tym większa radość dla naszej Fundacji, której patronem jest przecież święty Jan Paweł II. Wiele wspomnień i refleksji pojawiało się wokół nas przy okazji kanonizacji. Wielu z nas wzbudzało w sobie piękne intencje i głęboko przeżywało w swych sercach to wydarzenie. Dziś, gdy minęło już parę tygodni od tego dnia, myśli Ojca Świętego – tak często przywoływane wcześniej, zdają się być zapomniane. Świat wrócił do swych zajęć, do swych obowiązków.... Programy informacyjne żyją nowymi sensacjami a my wróciliśmy do naszych małych kompromisów zawieranych ze światem. I mkniemy dalej...

„Byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni.” - powiedział o Janie Pawle II i Janie XXIII papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas mszy kanonizacyjnej w Watykanie. Rzeczywiście – obaj święci widzieli zło świata doczesnego, ale nigdy nie pozwolili mu zwyciężyć. Nie pozwolili aby ich ono przytłoczyło. Dzięki temu właśnie są dla nas wspaniałym drogowskazem w świecie, w którym nieustannie trwa walka dobra ze złem.

Dlatego musimy pamiętać, ze to nie jest koniec. Kanonizacja trwa! Nie zakończyła się w chwili, gdy z Watykanu wyjechali dziennikarze. W naszych sercach trwa codzienna kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II! Tylko to jest gwarantem świętości – wpatrywanie się w świętych, życie ich nauką, ich słowem, ich przykładem.

Kolejny raz uświadamiamy sobie, że Fundacja im. Karola Wojtyły, która przecież pragnie wpierać wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu wartości chrześcijańskich, nie znajdzie nigdzie lepszego patrona, lepszego drogowskazu. Dlatego dziękujmy Panu Bogu za łaskę kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II i prośmy jednocześnie o siłę, by żyć jego nauką i wypełniać jego testament w codziennym życiu.

Dorota Delawska

11-04-2014
Wielkanoc 2014

07-03-2014
Zapraszamy na koncert

14-12-2013
Boże Narodzenie 2013


29-11-2013
Koncert pieśni patriotycznych w Domu Seniora

Jan Paweł II w liście z okazji 25. lecia pierwszej pielgrzymki do Polski kierował do nas takie słowa: "Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna."

Myślę, że w miniony piątek, 29 listopada, mieliśmy okazję zrealizować przesłanie Ojca Świętego w stu procentach. Odwiedziliśmy bowiem księży mieszkających w Domu Księdza Emeryta przy katowickiej Archikatedrze. Uczniowie naszej szkoły jak zwykle wspaniale zaprezentowali swoje talenty w przygotowanym na tę okazję koncercie pieśni patriotycznych. Swym śpiewem przy akompaniamencie gitar, skrzypiec, keyboardu i fletu poprzecznego oraz piękną recytacją wywołali prawdziwe wzruszenie w sercach gospodarzy spotkania. Słowa skierowane do księży przez Panią Prezes Fundacji Barbarę Salamon - „Czcigodni Księża Emeryci – jesteście dziś jeszcze bardziej niż kiedyś potrzebni tym młodym, wspaniałym ludziom” na twarzach gospodarzy wywołały pełne szczęścia i nadziei uśmiechy. Okazały się tak bardzo im potrzebne....

Księża nie szczędzili artystom pochwał i żegnali nas z nadzieją na kolejne spotkanie. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim artystom oraz panu profesorowi - dyrygentowi Mariuszowi Pleszakowi. Jak zwykle byliście wspaniali!

Dorota Delawska


01-10-2013
Aktywni stypendyści Fundacji

w opracowaniu

09-06-2013
Koncert w Zespole Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza "Sztuka łączy pokolenia"

w opracowaniu

21-04-2013
Koncert Charytatywny Muzyki Sakralnej

Z inicjatywy Fundacji na Rzecz Szkół Katolickich im. Karola Wojtyły w niedzielę 21 kwietnia 2013 r. w katowickim kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła odbył się Koncert Charytatywny Muzyki Sakralnej, w ramach którego można było wesprzeć finansowo dzieła podejmowane przez tę organizację. W charakterze wykonawców wystąpili w nim światowej sławy artyści katowiccy: p. Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska (sopran) i p. Julian Gembalski (organy).

Licznie zebranych melomanów i ludzi dobrej woli uroczyście przywitał gospodarz miejsca – ks. proboszcz Andrzej Nowicki. W swoim wprowadzeniu odwołał się do tytułu ostatniej książki Papieża-Polaka Pamięć i tożsamość. Przypomniał, że to, kim jesteśmy dzisiaj, musi opierać się na pamięci, od której w żadnym wypadku nie można się odciąć. Tę tożsamość w wymiarze narodowym przez wiele lat swojego pontyfikatu budował Jan Paweł II. Jeśli chcemy ją w sobie odnawiać, żeby w pełni być chrześcijanami, ludźmi Kościoła, ale i obywatelami, Polakami, do tej idei trzeba nam nieustannie wracać. W praktyce realizować można ją na różne sposoby: budując pomniki upamiętniające postać Ojca Świętego, studiując Jego pisma, ale i włączając się w dzieła podejmowane w Jego imieniu – wspierając fundacje służące dzieciom i młodzieży zgodnie z Jego myślą i zamiarem. Spotkanie, w którym uczestniczymy, staje się symbolicznie spotkaniem z tym, który – jak powiedział papież Benedykt XVI – chociaż odszedł, przygląda się nam z okna domu Boga Ojca w niebie.

Całość koncertu w pięknym stylu poprowadziła p. Ewa Kafel, dyrektor Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”. Przybliżyła postacie artystów i historię powstania wykonywanych przez nich dzieł, jak również cel i zakres działalności Fundacji na Rzecz Szkół Katolickich im. Karola Wojtyły. Usłyszeliśmy, że organizacja ta istnieje już od 2007 r. i w swojej działalności skupia się przede wszystkim na wspieraniu dzieci oraz młodzieży, a także ich rodziców w dążeniu do wychowania w duchu wartości chrześcijańskich – na pomocy im w dokonywaniu ważnych wyborów i rozwijaniu umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w otaczającej nas niełatwej przecież rzeczywistości. Przypomniała, że dzisiaj nie czas już na zewnętrzne gesty skierowane w stronę Papieża, ale właśnie na to, co robi Fundacja. Postawione w toku konferansjerskiego komentarza retoryczne pytanie jednoznacznie prowokuje do refleksji, że nic nie może być wspanialszego niż czerpanie z Jego dziedzictwa i podążanie Jego drogą.

W programie koncertu znalazły się popularne i lubiane dzieła, zarówno organowe, jak i wokalne z towarzyszeniem organów, składające się na bogatą spuściznę europejskiej muzyki sakralnej. W porywającym wykonaniu zabrzmiały: Toccata i fuga d-moll J. S. Bacha oraz preludium chorałowe Jesus bleibet meine Freude z Kantaty nr 147 tego samego kompozytora (wykonane z polskim tekstem), Ave Maria, której autorstwo tradycyjnie (choć niesłusznie) przypisywane jest G. Cacciniemu, czteroczęściowa Suita gotycka L. Boëllmanna, Panis angelicus C. Francka, recytatyw i aria Lascia ch’io pianga z opery Rinaldo G. F. Haendla, marsz Lift up your heads Alexandre’a Guilmanta i – w finale – improwizacja w duecie nt. znanej pieśni maryjnej Po górach, dolinach rozlega się dzwon.

Na zakończenie tego wielkiego artystycznego wydarzenia głos zabrała p. Barbara Salamon, prezes Fundacji, dziękując wszystkim, którzy odcisnęli piętno na jego kształcie: p. Elżbiecie Grodzkiej-Łopuszyńskiej – za to, że jej wyjątkowy głos porwał dusze i serca słuchaczy do Bożego tronu i pozwolił im uczestniczyć w tej radości, która tam zapewne stała się udziałem aniołów; p. Julianowi Gembalskiemu – za to, że swoją sztuką przybliża do Boga; p. Ewie Kafel – za serce włożone w przygotowanie i prowadzenie koncertu oraz oczywiście ks. proboszczowi Andrzejowi Nowickiemu – za życzliwe przyjęcie i kapłańskie wsparcie, bez którego żadne dzieło prowadzone przez katolików świeckich nie może owocować i trwać.

Nie ulega jednak wątpliwości, że równie gorące i serdeczne „Bóg zapłać” należy się również wszystkim tym, którzy w to niedzielne popołudnie zajęli miejsca w ławach przepięknie odrestaurowanej świątyni Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz przekazali dar swojego serca na wspomniany szczytny cel. To dzięki nim działalność Fundacji, mając szansę realizować swoją misję, staje się rzeczywiście najpiękniejszym pomnikiem Ojca Świętego i Jego wielkiej idei.

Mariusz Pleszak

08-03-2013
Przedstawienie w Malarni

W miniony poniedziałek grupa teatralna KLOsz prowadzona przez Pana Piotra Janiszewskiego dała swoje pierwsze przedstawienie. Wielu członków grupy to stypendyści Fundacji. Spektakl pt. "Bajkowe wspomnienia" w adaptacji Pana Piotra Janiszewskiego i z muzyką Pana Pawła Szymkowiaka, młodzi aktorzy - Zuzanna, Julia, Ola, Marysia, Joasia oraz Marcin wykonali brawurowo, wzruszając i zyskując wielkie uznanie widzów wypełniających po brzegi salę teatralnej Malarni. Zasłużyli na brawa, gratulujemy młodym artystom i ufamy, że jest to znakomity prognostyk przyszłych osiągnięć arystycznych grupy. Dziękujemy Panu Piotrowi Janiszewskiemu za wspaniałą pracę z grupą, której efekty możemy podziwiać. Dopełnieniem artystycznych wrażeń była wystawa aniołów wykonanych przez uczniów pod kierunkiem Pani Ludwiki Wołąsewicz.